OPTYS Logo

Mramorovací barvy v akci: Tipy a triky na mramorování

Mramorování
Dekorace
Dárky
Tvoření s dětmi
Přání
Pro školy
Barvy
Papír
Dřevo
Výřezy

Jednoduchá, rychlá a o to zajímavější technika. To je malování na vodní hladině. Vyzkoušeli jsme pro vás, co a jak jde obarvit. Nechte se inspirovat a pojďte tvořit. Sami i s dětmi. Nabízí se řada možností i pro nejrůznější výtvarné projekty.

Délka tvoření: 5 min + 15 min schnutí
Eshdé -  šperky, dekorace, kurzy

Vytvořila pro vás

Eshdé - šperky, dekorace, kurzy

Mramorovací barvy v akci: Tipy a triky na mramorování

Materiál a pomůcky na mramorování

Co je mramorování

  • Mramorovací barvy jsou speciální barvy, které se neponoří a zůstanou plavat na vodní hladině.
  • Položením předmětu na barevnou hladinu nebo jeho ponořením do lázně se barva na něj nalepí. Tím předmět obarví.
  • Efekt mramoru vznikne volným kreslením. Například špejlí po barevné hladině. 
  • Barvy nejsou vzájemně mísitelné, jejich odstíny zůstanou beze změny.
  • Barvy Marabu využijete takřka na všechny povrchy – sklo, papír, plast, polystyren, dřevěné výřezy, papírmašé, akvarelový papír, kov i kameny. 

Postup mramorování

  • Připravte si nádobu, v níž budete barvit. Její hloubku a šířku zvolte podle předmětu a způsobu barvení. Tzn. aby se výrobek dal ponořit do vody nebo položit na hladinu. 
  • Na menší věci postačí plastová 2l láhev rozstřihnutá napůl nebo kelímek. Do nádoby nalijte vodu o pokojové teplotě.
  • Předmět k obarvení uchyťte třeba na drát nebo napíchněte na špejli, aby se mohl ponořit.
  • Protřepejte barvy a kápněte pár kapek jednoho odstínu, až pokryje celou hladinu. 
  • Pak přidejte dalších pár kapek jiného odstínu a špejlí promíchejte mezi sebou. 
  • Nedávejte velké množství. Pracujte rychle. Barvy lze použít max. 2 minuty, poté tuhnou.

Tip:

Pokud je nutné sáhnout rukou přímo do vodní lázně např. při vytahování předmětu, určitě použijte rukavice.

  • Předmět pomalu ponořte (my jsme vyzkoušeli vatovou figurku) do vody, ať ho barva celý obalí. Jakmile je ponořený, setřete zbytky barev z hladiny kouskem kartonu či ubrousku. Zbytky tak znovu neobarví předmět při vytahování ven. 
  • Rychle vytáhněte výrobek z vody a nechte jej oschnout nejlépe zavěšený nebo zapíchnutý. Barvy uschnou přibližně za 15 minut.
  • Než ponoříte další věc, setřete všechny zbytky barvy z hladiny ubrouskem nebo kartonem.
  • Vše nejdříve vyzkoušejte na vzorku, ať také víte, kolik barvy nakapat, aby se předmět obarvil celý.

Nabarvit tak můžete nepřeberné množství výrobků nebo polotovarů, z nichž pak vytvoříte přání, dárky, dekorace nebo třeba výzdobu do třídy ve škole.  

Tip:

Nafocený postup barvení vajíček najdete v našem velikonočním článku na téma mramorování vajíček

Tipy a triky

1) Tvoříte s dětmi? Aplikujte ze začátku jen dva odstíny barev, než si zvyknou na rychlost práce a tuhnutí barev.

2) Na plastových velikonočních vajíčkách jsme vyzkoušeli při ponořování pomalu točit vejcem dokola jedním směrem. Efekt točení je vidět na růžovém vejci. Zelená vajíčka jsou pro srovnání bez točení. 

3) Na dvou dřevěných srdcových výřezech jde vidět zajímavé dvojí obarvení. To vznikne, když se zbytky barev při vytahování nahoru nesetřou. Předmět se také nemusí obarvit celý. Dvojí obarvení jde udělat i na polystyrenovém srdci, kde navíc efektně vynikla i struktura polystyrenu.

4) Otestovali jsme si mramorování jednou barvou. A to na již nabarvený povrch akrylovou barvou. Dva dřevěné kroužky jsou slepené tavnou pistolí a nabarvené zlatou akrylovou barvou. Použili jsme jen červenou mramorovací barvu, promíchali ji na hladině a i tak vznikl krásný barevný vzor. Druhá varianta je s růžovými kroužky a fialovou mramorovací barvou.

5) Experimentujte i s jinými předměty – např. kovovými nebo papírovými krabičkami, skleněnými nádobami, papírovými výřezy, kameny apod. Obarvit lze i třeba duté srdce z provázků.

6) Dokonce jde také obarvit odlitky ze sádrové hmoty. Čtverec jsme nejdříve namalovali z lícové strany modrou akrylovou barvou a po úplném zaschnutí mramorovali jen zlatou barvou. Tentokrát nebyl vložen do vody svisle dolů, ale položen celou přední stranou (vodorovně) na barvenou hladinu.

7) Kromě klasického papíru lze mramorovat i lesklý papír, tvrdý barevný karton či akvarelový papír. Opět buď vnořením svisle do lázně anebo položením celé plochy papíru na hladinu. Papír se neponoří, zůstane nahoře plavat.

Kromě toho můžete dále použít i papíry, kterými jste stírali vodní hladinu během mramorování předmětů. Stírání tvrdším kartonem umožní jeho opětovné použití. Tím také vzniknou zajímavé vzory. Namalovaný papír pak využijete k dalšímu kreativnímu tvoření – ke tvorbě přání, PF, koláží, deníků, alb, visaček či scrapbookingu.

8) Na hladině zkuste špejlí kreslit i jednoduché vzory – třeba čtyřlístek, srdce, květinu nebo listy. A pak nasměrujte předmět tam, kde chcete obrázek umístit.

Vaše mramorované papíry se vám mohou hodit třeba k ozdobení kreativního alba, vytvoření originální dárkové krabičky nebo k embosování a vyřezávání na Big Shotu. Vytvoříte tím nejen přání ale i papírové květiny.

Na konec

Mramorování je skvělý způsob, jak popustit uzdu fantazii – ať už tvoříte sami, nebo s dětmi. Efektní výsledky vznikají rychle, bez složité přípravy, a hodí se jak pro školní výtvarku, tak pro domácí dekorace či originální dárky. Experimentujte s různými materiály, barvami a tvary. A nebojte se – mramorovací barvy odpouštějí chyby a pokaždé překvapí. Už víte, co si obarvíte jako první?

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli