Lis na papír Big Shot
Co Big Shot umí? Vyřezávat z různých materiálů pomocí vyřezávacích nožů a kovových šablon. Umí také embosovat, pomocí embosovacích kapes dokáže vytvořit plastický reliéf - imitaci ražby. A to vše ve velkém množství.
Vytvořil pro vás
Tým OPTYS
Různé možnosti vyřezávání a embosování
Pokud chcete tvořit jen sami pro sebe, můžete vyzkoušet malý vyřezávací strojek VIOLA 80, který je určen výhradně pro domácí použití. Pomocí tenkých vyřezávacích šablon lze vysekávat pouze karton nebo pěnovou gumu. Základní sada vyřezávacích kovových šablon je součástí sady Starter Kit. Na našem e-shopu pak najdete další vyřezávací šablony se složitějšími motivy (květiny, zvířátka, číslice i písmena). Podrobný návod s tipy a triky na Big Shot najdete zde.
Jak postupovat se šablonami pro Big Shot
Na silnou základní desku položte jednu akrylovou desku, na ni karton, vyřezávací šablony položte řeznou plochou směrem k papíru a nahoru opět přiložte akrylovou desku. Tento sendvič vložte do Big Shotu a projeďte strojem. Šablony nedávejte příliš blízko sebe, mohly by se při manipulaci se strojem posunout přes sebe a poškodit se.
Z šablon základních tvarů si můžete poskládat postavičky, kterými ozdobíte přání, nebo si vyrobíte třeba loutkové divadlo. Postavička maminky je složena jen z oválků a koleček různých velikostí. Plastická brož z šablony květiny, perličky pak dají obrázku prostor a hloubku.
Vyřezávání z pěnové gumy
Pomocí vyřezávacích šablon můžete vyřezat i tvary z pěnové gumy. Vyrobte si třeba razítko na textil. Na základní desku položte akrylovou desku, pěnovku, vyřezávací šablonu řeznou plochou k pěnovce a akrylovou desku.
Sendvič projeďte Big Shotem. Vyseknutý motiv nalepte na dřevo, jemně natupujte houbičkou nebo tupovacím štětcem tenkou vrstvu barvy na textil a motiv otiskněte.
Jak na členité šablony
Při vyřezávání členitých motivů projeďte sendvič Big Shotem několikrát tam a zpět tak, aby se šablona dobře vysekla ve všech otvorech. U členitých šablon můžete využít pomůcku - kartáček s pěnovou houbičkou.
Šablonu po vyřezání položte i s papírem na houbičku a kartáčkem přes ni několikrát přejeďte tam a zpět. Všechny malé vyřezané kousky se uvolní a zůstanou na pěnovce.
Součástí kartáčku je i bodec a malé dlátko, které se vysunují ze strany na stejném principu jako propiska, pomohou Vám dostat vyseknutý motiv z šablony.
Vyřezávání vysokým nožem
Vysoké nože dokážou vyseknout papír ve více vrstvách, kůži, filc 140-300 g (2 mm), látku (často se Big Shot používá i pro patchwork), tenký korek, glitrové papíry, fólie, celofán, tenkou kovovou fólii (např. z použitých plechovek od nápojů) nebo můžete zkusit vyřezávat z březové kůry, kterou jste našli na procházce lesem.
Na akrylovou desku položte vysoký nůž, čtvereček tenké březové kůry položte hezkou stranou směrem k noži a přiklopte druhou akrylovou deskou. Sendvič projeďte Big Shotem. Z vyseknutých motivů můžete ozdobit přírodní věneček nebo vyrobit zápichy do jarního květináče.
Vysoké nože můžete využít i na výseky z textilu nebo plsti. Z plsti, která se netřepí, je i tato brož s využitím vysokého nože s motivem stáčených květin. Po vyseknutí tvarů začněte stáčet květiny od středu ke krajům, zafixujte tavnou pistolí a vlepte do brožového můstku.
Kruh tvořený srdíčky pomocí vysokého nože
Čtverec papíru 20 x 20 cm, 80-90 g (můžete použít i obyčejný kancelářský papír nebo noviny) složte do trojúhelníku. Trojúhelník pak přeložte stejným způsobem ještě 2x, vznikne vám tak malý pravoúhlý trojúhelník 14,5 x 10,5 x 10,5 cm. Na akrylovou desku položte vysoký nůž (my jsme použili vysoký nůž ze Starter Kitu s motivem srdce).
Přes motiv srdce položte poskládaný papír tak, aby špička trojúhelníku se sklady směřovala nahoru a vrchní obloučky nože tvaru srce byly vidět (viz foto). Nahoru položte akrylovou desku a projeďte Big Shotem. Pokud jste papír poskládali a vysekli správně, rozvine se vám kruh tvořený srdíčky. S děrovačkou pak můžete vytvořit obrázek slunečnice nebo doprostřed napište text.