Ikebany: Aranžování květin s dětmi v japonském stylu
Vytvořte aranžmá z květin, které nikdy neuvadnou a které se při práci nezničí. Do výroby se můžete pustit s dětmi. A pokud pracujete ve školství, tak klidně s celou třídou či družinou. Můžete si zahrát na designéry, hlasovat o nejlepším návrhu a ten spolu ztvárnit. Dekorace krásně ozdobí místnosti doma i ve škole.
Vytvořila pro vás
Eshdé - šperky, dekorace, kurzy
Hledáte nápad na kreativní činnost, která bude bavit děti i dospělé? Vytvořte aranžmá z květin, které nikdy neuvadnou a které se při práci nezničí. Ikebana je ideální nejen pro domácí tvoření, ale i pro školy a družiny. Děti budou nadšené a zároveň rozvinou svou kreativitu. A navíc – výsledky budou stát za to!
Materiál a pomůcky:
- pevná lepenka nebo větší dřevěný výřez např. ovál nebo kruh,
- černá barva, šedá a stříbrná barva
- polystyrenová polokoule
- dekorační mech
- zelená barva nebo tekutý mech
- papírové květiny
- dekorační bobule
- velký plochý štětec
- tavná pistole
- tužka
- větev ze stromu, kamínky z procházky
Postup při tvorbě květinových aranžmá
Aranžování květin, neboli floristika, se v různých zemích liší. Například pravá japonská ikebana je sestavena z živých květin, stonků a listů do jednodušších tvarů, kde květy nehrají hlavní roli. Vyzdvihuje se krása všech částí rostlin, které se komponují do linií a často se umisťují do keramických nádob.
Ikebana ztvárňuje japonské duchovní symboly a úctu k přírodě. Jde o prastaré a složité aranžérské umění spojené s filosofií. To se rozšířilo v jednodušší podobě do celého světa. V Evropě ikebana klade důraz na harmonii linií a minimalistickou kompozici bez duchovních symbolů.
My se necháme inspirovat a vytvoříme si lehčí verzi vhodnou i pro dětské ruce :)
1. krok – napodobení kamene
Nejdříve navrhněte dekoraci a určete celkovou velikost. Podle toho vyměřte podstavu, na níž bude ikebana stabilně stát. Podstavu vystřihněte z pevnější lepenky (krabice) ve tvaru kruhu nebo v jiném tvaru. Použít můžete i oválný či kulatý dřevěný výřez. A to buď samostatně nebo na něj nalepte vystřiženou lepenku.
Podstava bude mít vzhled černé břidlice. Smíchejte černou, šedou a stříbrnou barvu a širokým štětcem naneste směs na podstavu. Směs nemusí být vždy stejná, protože i povrch břidlice je různorodý. Po zaschnutí vyryjte obyčejnou tužkou nepravidelné čáry jako praskliny.
2. krok – dokončení podstavy
Polystyrenovou polokouli natřete zelenou barvou nebo tekutým mechem. Po zaschnutí nalepte polokouli na podstavu tavnou pistolí.
3. krok – umístění větve a mechu
Do polystyrenu zapíchněte hlavní větev ze stromu. Ta vytváří základní linii. Větev dobře přilepte tavnou pistolí. Dekorace musí být stabilní, nesmí se převrátit. Stejně připevněte i malé umělé větvičky bobulí. Na polystyren nalepte mech. Ten můžete přilepit i přímo na černou podstavu a udělat tvar kapky. Dozdobit lze i kamínky.
4. krok – květy
Květy připravte z papírových výřezů. Tavnou pistolí přilepte středy dvou květů k sobě. Hotové květy rozmístěte na větev i mech. Vše by mělo tvořit harmonický celek.
Tip:
Okraje květů můžete lehce přetřít razítkovacím polštářkem a zvýraznit tak jejich tvar.
Možné varianty ikebany
Podstava může mít i tvar obdélníku a imitovat jiný kámen – např. hnědou břidlici nebo fylit. Stačí střídat a různě namíchat hnědou, červenou, zlatou a černou akrylovou barvu.
Umění ikebany využívá i různé misky a keramické nádoby. Využít jde třeba starší dřevěná krabička, do které se umístí polystyren a mech stejně jako výše. Na květy použijte umělé jabloňové větve nebo jiné tvary papírových květin. Vyrobit si můžete i vlastní květy z pěnové gumy na Big shotu.
Ikebany – slovo na závěr
Přivítejte s květinovým aranžmá nadcházející podzim. S dětmi si užijete kreativní chvíle. Zároveň jim přiblížíte japonskou kulturu a seznámíte je s uměním ikebany. Ve škole zase můžete zapojit tuto aktivitu do předmětu Člověk a svět práce a žákům tak kreativně zprostředkovat, co znamená a vše obnáší práce floristky či floristy. Další návody na aranžování květin a věnců najdete na našem blogu.