Vyrobte si vlastní sádrové dekorace a podpořte krásnou myšlenku
Poznejte kouzlo sádrových odlitků a inspirujte se příběhem paní Marie Sikorové, která navzdory nelehkému osudu našla smysl ve tvoření. Tato netradiční spolupráce vás vtáhne do světa kreativity s přesahem.
Vytvořila pro vás
Marie Sikorová
Materiál a pomůcky
- odlévací hmota
- plastové kelímky
- míchátko např. špachtle
- pružná forma na odlévání srdce
- silikonová forma na odlévání skřítek
- silikonová forma na odlévání abeceda
- na zavěšení nebo zapíchnutí – drátek, provázek, hrubší špejle
- odlamovací nůž na začištění hran
na zdobení
- akrylové barvy
- perleťové vodovky
- štětec, houbička nebo tupovací pomůcka
- akrylový popisovač
- třpytivá kontura
- třpytky
V tomto článku začneme trochu netradičně, a to nakouknutím do charitativní dílny Marie Sikorové, s níž jsme měli to štěstí se potkat při její kreativní tvorbě. Paní Sikorová, i přes svůj nelehký osud, nic nevzdává a věnuje se podle svých možností odlévání ze sádry. Z té následně tvoří sádrové omalovánky. Jedná se o odlitky, které pak malují zejména děti. Ukážeme vám, jak paní Marie pracuje se sádrou a s odlévací práškovou hmotou podobnou sádře. Na závěr pak prozradíme tipy na malování odlitků.
1) Odlévání sádry s paní Sikorovou
Paní Sikorová používá kvalitní sádru vhodnou i pro děti, se kterými často a ráda spolupracuje.
- Nejdříve si připraví směs ze sádrového jemného prášku a vody podle instrukcí výrobce.
- Hmotu ručně míchá, dokud se prášek nerozpustí. Správnou hustotu směsi pozná hmatem. Sádra poměrně rychle tuhne, proto pracuje bez zbytečných prodlev.
- Hmotu poté nalije do mokrých silikonových forem.
- Pro uvolnění vzduchových bublin poklepe po boku formy a trochu s ní zahýbe.
- Po ztuhnutí odlitky vyjme z formy.
Odlitkům ručně začistí hrany a nerovnosti. Použít se dá i např. odlamovací nožík. Takto vytváří spoustu krásných figurek, svícnů a dekorací, které si můžete u ní i koupit. Až výrobky dobře vyschnou, což zabere několik hodin podle jejich tloušťky, vymalují se akrylovými barvami.
Více o vždy usměvavé paní Sikorové se dočtete v našem článku, v němž najdete také kontakt na její charitativní spolek. Pokud ji budete chtít podpořit, můžete si k ní přijít vyzkoušet malování nebo si koupit něco hezkého. Třeba svícny ze čtyř srdíček by mohly vytvořit adventní svícen.
2) Alternativy k sádře a možnosti zavěšení
Vedle sádry se odlévá i z podobných hmot, tvz. keramických prášků, jako jsou Reliefco nebo Keraflot. Ty mají vylepšené vlastnosti – jsou pevnější, mají lesklejší povrch a méně špiní. Také tvoří méně bublin a lépe vykryjí detaily. Postup přípravy směsi je stejný jako u sádry, jen poměr se může lišit. Proto vždy dbejte na pokyny výrobce. Směs můžete míchat třeba špachtlí v kelímku.
Nyní si ukážeme, jak se snadno dá z odlitků vytvořit obrázek nebo dekorace k zavěšení. Stačí si z drátu vyrobit háček a z motouzu poutko. Nalijte směs asi do dvou třetin formy a pak vložte háček nebo poutko. Ta raději zatižte nebo přelepte izolepou, aby se při tuhnutí nehnulo. Dolijte hmotu do plné výšky a snažte se zbytečně nepřelít.
Na zápichy stačí více seříznout hrot hrubé špejle a vložit ho do odlitku ještě před ztuhnutím.
I písmena lze využít jinak. Např. z písmene „N“ jde udělat držák na vzkazy. K tomu si připravte kousek hrubšího drátku a jeden konec stočte do dvojitého kroužku třeba okolo hrubšího fixu. Druhý rovný konec zapíchněte doprostřed písmene. Aby drát byl rovně, něčím ho podložte. Do hmoty můžete přimíchat trochu červených třpytek a zalít písmena „P“ a „F“ i s poutkem k zavěšení.
3) Způsoby malování odlitků
Hotové odlitky vyjměte z formy a nechte pořádně uschnout. Poté je začněte barvit. Hrad ze sádry vypadá hezky malovaný tenkým štětcem a perleťovými vodovými barvami. Autíčko ze sádry natupujte modrou akrylovou barvou nanesenou na houbičku.
Dále lze vybarvovat i akrylovými fixy různé detaily. Nebo celou plochu natřít akrylovou barvou a poté fixy nakreslit detaily. Vánoční ozdoby vypadají slavnostně, když je ozdobíte třpytkovým perem Glitter liner. Ozdoby s povrchovou strukturou zvýrazníte patinou. Trochu stříbrné akrylové barvy naneste na houbičku a rozetřete na papíře. Houbička, příp. tupovací štětec, musí být téměř suchý, jinak povrch zabarví celý. Lehkými pohyby přejiždějte po povrchu, dokud se vystouplé části nezvýrazní. Takto krásně vyniknou srdíčka i s bílou a modrou patinou. Levandulový nádech získáte smícháním fialové a modré akrylové barvy.
Vybírat si můžete ze spousty motivů, podle vašeho záměru. Vytvořit si tak můžete vánoční či velikonoční ozdoby nebo dárky pro vaše nejbližší.
Nyní je řada na vás! Zkuste si vytvořit svůj první sádrový odlitek a napište nám, jak vás příběh paní Sikorové inspiroval.