Vytvořte si madeirové kraslice
Nevšedně vrtané a zdobené kraslice připomínají svou jemnou krásou madeirovou krajku, proto se jim říká madeirové kraslice. Ačkoliv tento způsob zdobení velikonočních kraslic už patří mezi ty tradiční, ne každý má odvahu jej vyzkoušet. Není to ale škoda? Vyzkoušejte to s námi. Při troše cviku techniku zvládnou i větší děti.
Vytvořila pro vás
Iva Uvírová
Potřeby na vrtané kraslice
- Vyfouknutá vajíčka,
- modelářská minivrtačka,
- voskovky bílé barvy,
- špendlíky s hlavičkou,
- tužka,
- gumičky,
- kahánek,
- desinfekční prostředek s chlorem,
- stuha na dozdobení kraslice.
Tip:
Při vyfukování vajíčka buďtě opatrní, aby skořápka zůstala bez prasklin. Použít můžete také vyfouknutá husí vajíčka, mají pevnější skořápku a jsou větší než slepičí, tedy se vám s nimi bude lépe pracovat. Tímto způsobem lze zdobit i vajíčka pštrosí.
Na vyfouknuté, odmaštěné a osušené vajíčko si měkkou tužkou naznačte linie vzoru a jednotlivé dírky. Pro začátek raději méně než více. Dírky blízko sebe nenechávají moc prostoru pro zdobení voskem a také je větší nebezpečí prasknutí skořápky při vrtání.
S pravidelnými vzory může pomoci šablonka z papíru, dle které si na vajíčko tužkou vzory překreslete.
Tip:
Rovné linie na vajíčku vám pomůže dodržet obyčejná gumička. Navlékněte ji na vajíčko, můžete použít i více gumiček v různých směrech.
Nejdříve do skořápky vyvrtejte malou kulatou frézkou dírky. Vajíčko držte pevně v dlani, vrtáček (o síle 1 mm) přiložte kolmo k vejci a vyvrtejte malou dírku. Vyvrtaná dírka se dá kroužením vrtáčku zvětšit do požadovaného tvaru. Zkoušíte-li tuto techniku poprvé, zůsteňte raději u vrtání jednoduchých dírek.
Tip:
Příliš netlačte, aby vám vajíčko neprasklo v dlani. Dlaň je vajíčku dostatečně pevnou a zároveň pružnou oporou, která tlumí otřesy. Nezkoušejte vrtat vajíčko opřené o tvrdou podložku, hrozilo by jeho prasknutí. K vyřezání lístků, srdíček a podobných tvarů můžete použít i diamantovou frézku ve tvaru kužele.
Vyvrtané vejce pak zcela ponořte asi na 1 hodinu do roztoku Sava Perex a vody (1 díl vody a 1 díl Sava). Blanka uvnitř vejce, která po okrajích vyvrtaných dírek zůstala, se v roztoku rozpustí. Takto se také zbavíte čar tužky a případného razítka. Poté vajíčko důkladně propláchněte ve vodě a vysušte.
V aromalampě nebo kahánku si nechte rozpouštět bílou voskovku. Pracovní nástroj si vyrobíte velice lehce – špendlík s kovovou nebo skleněnou hlavičkou zasaďte do konce obyčejné tužky. Hlavičku pak namáčejte do rozpuštěného bílého vosku a malujte kapky okolo vyvrtaných dírek.
Není to složité – udělejte rozpuštěným voskem na vajíčku tečku, kterou rychlým pohybem na jedné straně protáhnete. Na každou kapku je nutno namočit špendlík znovu.
Tip:
Pracujte rychle a vajíčko držte v těsné blízkosti kahánku, aby vám nabraný vosk nezatuhl ještě na hlavičce špendlíku!
Nejdou-li vám kapky od ruky, nevadí, můžete zůstat u teček, i ony jsou velice působivé. Samotnou dírku můžete voskem také obtáhnout, podtrhne to vzhled madeirové krajky. Nakonec vajíčko lze dozdobit stuhou, kterou protáhnete vyvrtanými dírkami. Hotovo. Taková kraslice ohromí každého koledníka.
Tip:
Touto technikou nemusíte zdobit jen bílá vajíčka, hezká jsou i hnědá, která ozdobte bílou a hnědou voskovkou – budou vypadat jako perníková.
Samotná vyfouknutá vajíčka je možné ještě před zdobením voskem nabarvit jakoukoli barvou, efektně vypadá bílé zdobení na červeném, modrém nebo i černém základě.